Diovan se řadí do lékové skupiny sartanů. Sartany jsou jedny z nejvyužívanějších léků na krevní tlak a užívá je podstatná část interně sledovaných pacientů. Účinnou složkou léku je sloučenina valsartan.

 

Princip: Valsartan blokuje buněčné receptory pro sloučeninu angiotenzin II. Ta vzniká v našem organizmu a má mnoho funkcí včetně zvyšování krevního tlaku. Zablokování angiotenzinu II je v důsledku podobné účinku ACE-Inhibitorů (ty blokují samotný vznik angiotenzinu II). Sartany a ACE-Inhibitory jsou proto dosti podobné léky, nutno však přiznat, že ACE-Inhibitory jsou přeci jen o něco účinnější.

 

Využití: Diovan se používá k léčbě vysokého tlaku v dětském věku. Tomu ostatně odpovídá i forma preparátu (viz níže).

 

Podávání: Diovan se vyrábí jako tekutina o koncentraci 3 miligramy na mililitr, která se pije. Dávka závisí na stáří dítěte a tělesné hmotnosti, pohybuje se od 20 do 80 miligramů na den. Přesnou dávku stanoví lékař, bez jehož vědomí nesmí být lék podáván.

 

Nevýhody: Nežádoucí účinky jsou vzácné. Diovan může sám o sobě nebo v kombinaci s jinými léky na tlak způsobit prudké snížení tlaku a možný kolaps. V kombinaci s jinými léky (typicky s Verospironem) mohou sartany vyvolat nebezpečnou hyperkalémii.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů