Diogenův syndrom je označení pro psychiatrické onemocnění typičtější pro lidi vyššího věku. Jde o stav, který je značně nepříjemný a obtěžující okolí nemocného. Jak a proč tomu tak je, si povíme níže.

 

Příčiny: Přesné příčiny vzniku tohoto stavu nejsou známy, lze však předpokládat vliv rizikových faktorů, jako je demence a deprese.

 

Projevy: Diogenes byl řecký učenec, který dle pověstí hlásal marnost a pomíjivost materiálních hodnot. Na důkaz toho byl prý velice skromný a žil v sudu. Postižení spoluobčané sice nežijí v sudech, ale celkový přístup k materiálním hodnotám mají ve výsledku podobný. Lidé trpící Diogenovým syndromem žijí sami, ve svém bytě mají příšerný nepořádek, často žijí s mnoha domácími zvířaty, o která nejsou schopni se postarat. O pomoc nemají zájem, se svým stavem jsou jaksi smířeni, převládá apatie, při zevních zásazích ve snaze jim pomoci bývají agresivní. Typickou vlastností je hromadění nejrůznějších věcí. Má charakter nutkavosti a jedná se o předměty bez jakékoliv objektivní hodnoty, eventuálně jde o zvířata (viz výše).

 

Léčba: Léčba musí být komplexní, přičemž významnou roli hraje psychiatrická terapie. K léčbě dochází často až na důrazné žádosti chudáků, kteří s takovýmto člověkem musí žít v jednom bytovém domě. Následuje pak typická scéna s policií bušící na dveře, transportem nemocného na psychiatrii či do nějakého jiného lůžkového zařízení, transport zvířat do útulku a úklid eventuálně pojený s deratizací.

Takže až příště v televizi uvidíte, jak policie vyvádí z dezolátního bytu špinavou stařenu za úlevných pohledů jejích sousedů (a odchytává 30 jejích koček), jistě si vzpomenete na Diogenův syndrom.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů