Couvade syndrom je zajímavý stav, který se také označuje jako syndrom těhotného otce (tatínka). Tento název se může zdát nesmyslný, ale ve skutečnosti poměrně dobře odpovídá přítomným příznakům. Více o syndromu si povíme níže.

Příčiny: Příčina vzniku Couvade syndromu není zcela jasná. Syndrom se objevuje u mužů, jejichž partnerka je těhotná (první příznaky se vyskytují v prvním trimestru) a předpokládá se, že na vzniku příznaků má podíl psychika a nerovnováha neuromediátorových systémů v mužském mozku. Neuromediátory jsou látky, které umožňují přenos vzruchů mezi neurony.


Projevy: Muž trpící Couvade syndromem začne vykazovat podobné obtíže jako těhotná žena. Mohou se objevit periody ranních nevolností se zvracením, bolesti břicha, bolesti zubů, poruchy spánku, změny nálad, změny chuti k jídlu, pocit nepříjemného napětí v prsou a depresivní ladění.


Diagnostika: Diagnóza syndromu těhotného tatínka se nabízí u muže, jehož partnerka je v očekávání, který vykazuje výše zmíněné obtíže.


Léčba: Důležité je muže ujistit o tom, že obtíže jej neohrožují a obvykle dochází k jejich vymizení ještě během těhotenství, nebo po narození dítěte.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů