Cornu cutaneum [kornu kutaneum] je kožní onemocnění, které do češtiny můžeme doslovně přeložit jako „kožní roh“. A skutečně má tato nemoc podobu jakéhosi tvrdého rohu vyrůstajícího z určitého místa kůže. Proč bychom měli o kožním rohu vědět víc, si povíme níže.

Příčiny: Hlavní příčinou vzniku cornu cutaneum je zřejmě dlouhodobé působení UV záření na kůži, což vysvětluje jeho vyšší výskyt na těch místech kůže, které jsou během života nejvíce v kontaktu se slunečním zářením (obličej a kůže horních končetin). Z dalších předpokládaných rizikových faktorů lze jmenovat infekce HPV virem.


Projevy: Kožní roh má podobu tvrdého zrohovatělého nebolestivého útvaru, který vyrůstá z postiženého okrsku kůže. Skutečně je podobný malému rohu a odtud vznikl jeho název. Kromě kosmetických nepříjemností navíc může být cornu cutaneum nebezpečné, protože na jeho spodině může vzniknout zhoubný spinaliom schopný tvořit metastázy. Kožní roh proto považujeme za prekancerózu (přednádorový stav).


Diagnostika: Cornu cutaneum může být díky svému charakteristickému vzhledu diagnostikováno kožním lékařem již při pouhém pohledu na postižené místo kůže.


Terapie: Kožní roh může být poměrně snadno odstraněn, ideální je provedení menšího chirurgického zákroku v místním znecitlivění s odstraněním jak vlastního rohu, tak kůže pod ním. Odstraněné cornu cutaneum může být následně histologicky vyšetřeno. Je-li ve vzorku nalezen zhoubný spinaliom, může být pacient dále došetřován a případně léčen ozářením nebo dokonce chemoterapií.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů