Concerta je lék, který je využívaný v neurologii a v dětské psychiatrii. Účinnou složkou preparátu je sloučenina methylfenidát (metylfenidát).

 

Princip: Methylfenidát působí stimulačně na některé části centrálního nervového systému. Přesný mechanizmus účinku není zcela jasný, ale při užívání léku dochází u dětí ke zmírnění projevů některých poruch chování a u dospělých dochází ke zvýšení bdělosti.

 

Využití: Concerta může být podávána některým dětem a dospívajícím s hyperaktivitou a poruchou pozornosti a koncentrace (tzv. ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder). O přesné indikaci musí nicméně rozhodnout odborník, ideálně dětský psychiatr.

 

Podávání: Concerta v žádném případě nesmí být užívána jinak, než jak stanoví předepisující lékař. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 18-54 miligramů. U dětí s ADHD se obvykle začíná dávkou 18 miligramů 1x denně a tato dávka se pod pravidelným dohledem lékaře postupně navyšuje.

 

Nevýhody: Vzhledem k působení na centrální nervový systém může mít Concerta celou řadu vedlejších účinků včetně trávicích obtíží, pocitu sucha v ústech, častějších infekcí horních cest dýchacích, nespavosti, nervozity, bolestí hlavy a bušení srdce. Výjimkou nejsou ani změny psychiky, emoční labilita, neklid, podrážděnost, záchvaty úzkosti a další. Řada nežádoucích účinků si může vynutit předčasné vysazení preparátu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů