Codein [Kodein] patří mezi léky proti kašli. Poměrně často se předepisuje v plicním lékařství a v interních ambulancích. Účinnou látkou preparátu je stejnojmenná sloučenina codein.

 

Princip: Codein je alkaloid opia, v organizmu se přeměňuje na další sloučeniny, které mají vliv na snížení bolestivosti a utlumení mozkového centra pro kašel. Kromě toho může mít Codein i celkový tlumivý efekt.

 

 

Využití: Codein využijeme všude tam, kde se objevuje dráždivý kašel, který nemocného obtěžuje. Nejčastěji to bývá zhoršení bronchitidy nebo infekce horních dýchacích cest a zápaly plic. Codein většinou podáváme na noc, aby nemocný nebyl ve spánku buzený kašlem a lépe se vyspal. Ráno naopak podáváme léky na odkašlání, aby se předešlo zahlenění.

 

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, většinou se podává jedna tableta o síle 15-30 miligramů na noc.

 

 

Nevýhody: Může se objevit řada vedlejších účinků jako je například silný útlum a spavost, sucho v ústech, zácpa a nevolnost. Při předávkování může utlumit mozkové dechové centrum, což může být nebezpečné. Dlouhodobější užívání by mohlo vést ke vzniku návyku, proto se preparát obvykle předepisuje jenom na omezenou dobu. Podávání Codeinu v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů