Climen patří mezi hormonální preparáty a jeho účinnou složkou je sloučenina estradiol-valerát (patří mezi syntetické estrogeny) a cyproteron-acetát (patří mezi progesterony).

 

Princip: Pravidelné uvolňování syntetického estrogenu do organizmu působí komplexně na organizmus ženy a může nahradit nedostatek přirozeně vyráběného estrogenu v jejím těle. Současné podávání progesteronu snižuje nežádoucí efekt estrogenu na děložní sliznici (nadměrný růst sliznice, krvácení, riziko vzniku rakoviny dělohy).

 

Využití: Climen je indikován u žen po menopauze (či u žen s nedostatkem ženských pohlavních hormonů z jiných příčin), které mají výrazné obtíže při přechodu v důsledku poklesu tvorby estrogenů v organizmu. Možnou indikací jsou i některé formy postmenopauzální osteoporózy. U žen po přirozené menopauze by léčba měla pokud možno trvat co nejkratší dobu.

 

Podávání: Climen existuje ve formě tablet a běžná dávka pro dospělou ženu je 1 tableta denně. V užívacím cyklu se vždy užívá nejprve 11 bílých tablet a pak se užívá 10 růžových tablet. Po tomto cyklu se na 7 dnů tablety vynechávají. Užívání preparátu bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Climen může způsobit nepříjemné pocity v prsou, změny nálad, trávicí obtíže, nervozita a někdy i gynekologické špinění. Naštěstí vzácné, nicméně závažné, je riziko vzniku tromboembolických komplikací (hluboká žilní trombóza a plicní embolie) a lehce vyšší riziko vzniku některých nádorů (např. rakovina prsu a rakovina dělohy).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů