Charcotova osteoartropatie je nepříjemné kloubní onemocnění, které souvisí především s chronickou cukrovkou. Nejčastější výskyt této poruchy je v anatomické oblasti kloubů a kostí na dolní končetině (prsty, nárt, hlezno).

 

Příčiny: Nejčastější příčinou Charcotovy osteoartropatie jsou komplikace při delší dobu trvající cukrovce. Základní příčinou je poškození nervů v rámci diabetické neuropatie, které naruší citlivost a způsobí časté přetěžování kloubů a kostí nohy. Celý stav je podpořen změnami krevního zásobení kostí.

 

Projevy: Charcotova osteoartropatie má více fází, které se poněkud liší svými příznaky. V úvodní akutní fázi jsou přetěžované klouby a kosti postiženy zánětem, což se projevuje zarudnutím a otokem nohy, která je teplejší a citlivá na dotek. Souběžně s tím dochází k odbourávání částí kostní tkáně. Postupem času otok a další obtíže mizí. To lze považovat za pozitivní fakt, ale souběžně s tím podléhají kosti nohy tvarovým změnám ve snaze reagovat na působení zevních tlakových sil. Důsledkem jsou jejich deformace a zhroucení kožní klenby. Kvůli tomu je Charcotova osteoartropatie důležitým faktorem, který vede ke vzniku diabetické nohy.

 

Diagnostika: Na diagnózu Charcotovy osteoartropatie lze pomýšlet u diabetika, který trpí polyneuropatií (snížená citlivost, pocity brnění nohou) a má příznaky zmíněné v předchozím odstavci. Zejména akutní příznaky nejsou nicméně zcela specifické a může být indikován i rentgen nohy, který by měl vyloučit přítomnost infekčního zánětu kosti. Velmi přesnou diagnostickou metodou je scintigrafie kostí, která v místě osteoartropatie prokáže zvýšenou metabolickou aktivitu při kostní přestavbě.

 

Léčba: Charcotova osteoartropatie je léčena především ortopedem. V akutní fázi je nutné zejména snížit přetěžování dané končetiny, čehož se dosahuje pomocí fixace (ortézy, dočasná sádrová fixace aj.) a případně dalších pomůcek (např. hole). Součástí přístupu k Charcotově osteoartropatii musí být samozřejmě důsledná léčba cukrovky, prevence poranění kůže a vzniku diabetické nohy.


Zdroje
https://www.racgp.org.au
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů