Cerebrolysin je lék aplikovaný u některých onemocněních mozku, jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina cerebrolysin.
 
Princip: Cerebrolysin je sloučenina, která má popisovaný pozitivní vliv na metabolizmus mozku a na funkci nervových buněk a nervů. Je udáváno její působení na zlepšení schopnosti učit se a na posílení paměti.
 
 
Využití: Cerebrolysin se využívá k terapii různých onemocnění mozku včetně některých forem Alzheimerovy demence, u dalších neurodegenerativních onemocněních, u stavů po některých typech krvácení do mozku, po neurochirurgických operacích a u stavů po úrazech hlavy a mozku.
 
 
Podávání: Preparát by měl být podáván pouze dle doporučení ošetřujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě roztoku, který se podává injekčně. Ideální formou je nitrožilní podání v podobě infúze, běžná denní dávka pro dospělého člověka je 5-50 mililitrů roztoku. Lék by měl být před zhodnocením efektu podáván několik týdnů.
 
 
Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky Cerebrolysinu nebývají většinou závažné, někdy byly po aplikaci popisovány trávicí obtíže, jako je nevolnost a zvracení, slabost, motání hlavy, bolesti hlavy, zmatenost a malátnost.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů