CEA [CéÉÁ] je označení pro karcinoembryonální antigen, který patří mezi běžně používané tumor markery. Tumor markery jsou obecně řečeno sloučeniny vyskytující se v lidském těle, jejichž zvýšená koncentrace může být spojena s přítomností zhoubného onemocnění. Karcinoembryonální antigen se vytváří v těle plodu, u člověk po porodu je jeho normální koncentrace minimální.

 

Princip: CEA je spojen hlavně s nádorovými onemocněními trávicí trubice, jeho koncentraci v krvi vyšetřujeme z běžného krevního náběru.

 

 

Využití: Zvýšená hladina CEA bývá spojena s přítomností rakoviny tlustého střevarakoviny žaludku, můžeme ji najít i u rakoviny slinivky břišní, rakoviny plic, rakoviny štítné žlázy a rakoviny prsu. Nutno podotknout, že tumor markery se pro diagnózu využívají pouze jako pomocné hodnoty společně s výsledky zobrazovacích a-nebo endoskopických metod a v žádném případě nesmíme udělat diagnózu nádoru jen na základě jejich zvýšené hodnoty. Na druhou stranu je pravidelné měření hodnot CEA vhodné u již prokázaného tumoru u pacienta podstupujícího léčbu, kdy nám změny koncentrace CEA vypovídají o úspěšnosti léčby (pokles koncentrace = dobré, zvýšení koncentrace = špatné).

 

 

Nevýhody: Jak bylo řečeno výše, nemusí být CEA zvýšené jen u nádorů, vysoké koncentrace mohou být i u pacientů s akutnímchronickým zánětem slinivky břišní, při cirhóze, u ulcerózní kolitidy a u Crohnovy nemoci. Zcela speciálním problémem je zvýšení hladiny CEA u pravidelných kuřáků. Na druhou stranu u některých lidí nedochází i při pokročilých formách výše zmíněných nádorů ke zvýšení hladiny CEA a marker je falešně negativní.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
http://www.patientcareonline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů