Cardilan [kardilan] je lék běžně předepisovaný interním pacientům. Jeho účinnou složkou jsou hořečnatá a draselná sůl kyseliny L-asparagové.

 

Princip: Účinná složka léku je zdrojem hořečnatých (Mg) a draselných (K) iontů. Iontů je v přípravku poměrně malé množství.

 

Využití: Cardilan je nejčastěji podáván pacientům s chronickým lehkým nedostatkem hořčíku a draslíku (často jsou to lidé užívající slabší diuretika). Cardilan bývá užíván jako podpůrný lék při ischemické chorobě srdeční včetně anginy pectoris a může být podán i při otravě digoxinem. Bylo prokázáno, že přípravek v těchto situacích snižuje riziko vzniku poruch srdečního rytmu.

 

Podávání: Cardilan smí být užíván pouze dle doporučení lékaře. Preparát existuje v podobě tablet a běžná dávka pro dospělého člověka je 1-3 tablety denně. Pokud chceme rychlý účinek, můžeme použít i Cardilan vyráběný v podobě vodného roztoku jako nitrožilní injekci, nebo infuzi.

 

Nevýhody: Cardilan minimum nežádoucích účinků, někdy způsobuje trávicí obtíže a méně závažné alergické reakce. U pacientů s chronickou nedostatečností ledvin mohou vyšší dávky Cardilanu způsobit zvýšení koncentrace draslíku v krvi.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů