Carbotox [karbotox] je volně prodejný preparát, který se podává u akutních trávicích obtíží. Jeho účinnou složkou je aktivní uhlí a thiosíran sodný.

 

Princip: Živočišné uhlí má molekulárně velký aktivní povrch váže na sebe celou řadu škodlivin a toxických látek a tím snižuje jejich vstřebávání trávicím traktem. Thiosíran sodný má lehké detoxikační a očistně projímavé účinky.

 

Využití: Carbotox se podává u akutních trávicích obtíží, obvykle u infekčních průjmových onemocnění. Určitý efekt může mít přípravek i u dráždivého tračníku

 

Podávání: Carbotox se vyrábí v podobě tablet a běžná dávka pro dospělého při akutních obtížích jsou 2-3 tablety užité 3-4x denně. Tablety se musí pořádně rozkousat nebo rozpustit v tekutině a vypít.

 

Nevýhody: Carbotox nemívá zásadní vedlejší účinky, ale někdy může způsobit trávicí potíže. Tablety způsobí černé zbarvení stolice, a proto by neměly být tablety přípravku užity, pokud plánujeme u pacienta provést endoskopický zákrok (např. kolonoskopii). Užívá-li nemocný jiné léky, měl by být mezi jejich užitím a užitím živočišného uhlí časový interval alespoň dvou hodin. Existuje totiž riziko, že by molekuly aktivního uhlí vázaly účinné látky léků a zabránily jejich vstřebání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů