Carbosorb [karbosorb] je volně prodejný preparát, který se podává u akutních trávicích obtíží. Jeho účinnou složkou je aktivní uhlí (živočišné uhlí).

 

Princip: Živočišné uhlí má molekulárně velký aktivní povrch váže na sebe celou řadu škodlivin a toxických látek a tím snižuje jejich vstřebávání trávicím traktem.

 

Využití: Carbosorb se podává u akutních trávicích obtíží, obvykle u infekčních průjmových onemocnění. Určitý efekt může mít přípravek i u dráždivého tračníku. Důležité je použití preparátu Carbosorb u některých akutních otrav, kdy má preparát za úkol zachytit toxické sloučeniny.

 

Podávání: Carbosorb se vyrábí v podobě tablet a prášku. Tablety se podávají spíše u trávicích obtíží a běžná dávka pro dospělého při akutních obtížích jsou 2-3 tablety užité 3-4x denně. Tablety se musí pořádně rozkousat nebo rozpustit v tekutině a vypít. Prášek je uložen v sáčcích obsahujících velké množství živočišného uhlí (25 gramů na sáček) a běžná dávka u trávicích potíží jsou 1-2 polévkové lžíce rozpuštěné ve vodě podávané 3-4x denně. Větší množství tohoto prášku ve vodě může být podáno i u otrav, typicky pomocí hadičky zavedené do žaludku na konci procedury známé jako výplach žaludku.

 

Nevýhody: Carbosorb nemívá zásadní vedlejší účinky, ale někdy může způsobit trávicí potíže. Přípravek způsobí černé zbarvení stolice, a proto by neměly být tablety přípravku užity, pokud plánujeme u pacienta provést endoskopický zákrok (např. kolonoskopii). Užívá-li nemocný jiné léky, měl by být mezi jejich užitím a užitím živočišného uhlí časový interval alespoň dvou hodin. Existuje totiž riziko, že by molekuly aktivního uhlí vázaly účinné látky léků a zabránily jejich vstřebání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů