Buspiron (přesněji Buspiron-Egis) je lék, který patří mezi léky proti úzkosti (anxiolytika). Jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina buspiron.

Princip: Buspiron účinkuje na centrální nervový systém, kde ovlivňuje systém neuromediátorů (sloučeniny přenášející signály mezi nervovými buňkami) a tím působí na psychiku. Hlavní účinek je směřován na serotoninový a dopaminový systém. Oproti benzodiazepinům má Buspiron výrazně nižší tlumivý efekt.


Využití: Buspiron lze použít při krátkodobé léčbě akutních úzkostných stavů, které působí dotyčnému obtíže a může být podáván jako doplněk při terapii chronické deprese spojené s úzkostí.


Podávání: Buspiron se vyrábí v podobě tablet o síle 5 a 10 miligramů a běžná úvodní dávka pro dospělého člověka jsou 3 tablety o síle 5 mg denně (tj. celkem 15 mg denně). Lék by neměl být užíván bez doporučení lékaře.


Nevýhody: Buspiron může vyvolat nežádoucí změny nálad, poruchy spánku, bolesti hlavy, sucho v ústech, trávicí obtíže, motání hlavy a svalovou slabost. Většina těchto nežádoucích účinků po několika dnech užívání naštěstí vymizí a nevynutí si vysazení preparátu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů