Buscopan [buskopan] je lék běžně předepisovaný u některých bolestivých stavů souvisejících se stahy hladké svaloviny. Účinná látka preparátu je sloučenina butylskopolamin (butylscopolamin).
Princip: Butylskopolamin účinkuje jako silné spasmolytikum, tj. sloučenina uvolňující hladkou svalovinu. Tento efekt je dán díky působení na muskarinové receptory na buňkách hladkého svalu.
Využití: Buscopan lze podat u všech stavů, kdy chceme uvolni hladkou svalovinu trávicí trubice, žlučového traktu a močového systému. Příkladem jsou různé křečovité bolesti břicha, žlučníkové koliky a ledvinové koliky.
Podávání: Buscopan smí být užit pouze dle přesného doporučení lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 10 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 tablety při obtížích, maximálně však 3-5x denně. Přípravek existuje ve formě roztoku k injekčnímu podání, tuto lékovou formu můžeme podat ke zklidnění akutních obtíží (nitrosvalově, podkožně), nebo nitrožilně těsně před endoskopickým zákrokem (zejména kolonoskopie), protože díky snížené hybnosti trávicího traktu se zvyšuje přehlednost při vyšetření.
Nevýhody: Buscopan má jen minimum vedlejších účinků, zčásti i díky jeho minimálnímu ovlivnění centrálního nervového systému. Relativně vzácně bylo popisováno bušení srdce, pocit sucha v ústech a zhoršené močení. Buscopan by neměl být podán lidem s myasthenia gravis a s paralytickým ileem.