Buccolam [bukolam] je lék, který patří do skupiny benzodiazepinů. Jeho účinnou látkou je sloučenina midazolam.
 
Princip: Midazolam účinkuje na centrální nervový systém a posilují vliv neurotransmitéru GABA (kyselina gama-aminomáselná). Neurotransmitéry jsou sloučeniny, které přenáší vzruchy mezi nervovými buňkami, GABA má v celkovém důsledku tlumivý vliv na mozek.
 
 
Využití: Buccolam je obvykle předepisován dětskými neurology k léčbě opakovaných akutních záchvatů epilepsie s křečemi u dětí a dospívajících.
 
 
Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék podáván. Buccolam se vyrábí v podobě roztoku k vnitřnímu užití o síle 2,5-10 miligramů (ve speciálních stříkačkách) a užije se nárazově při začátku záchvatu (obsah stříkačky se opatrně aplikuje do úst do prostoru mezi tváří a dásní). Přesnou dávku stanoví lékař, závisí na věku a váze dítěte.
 
 
Nevýhody: Buccolam může způsobit trávicí obtíže, celkový útlum, ospalost a při předávkování poruchu vědomí s narušením dechového centra a potenciálním ohrožením života. Pravidelné užívání benzodiazepinů může způsobit závislost, po jejich vysazení se objeví abstinenční příznaky jako je bolest hlavy, bolest svalů, úzkost, bušení srdce a neklid. V tomto případě je nicméně vznik závislosti při nárazovém podávání nepravděpodobný.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů