Briviact [briviakt] je lék patřící do skupiny novějších antiepileptik, jeho účinnou látkou je sloučenina brivaracetam.

 

Princip: Brivaracetam je látka chemicky podobná jinému antiepileptiku - levetiracetamu. Brivaracetam v mozku ovlivňuje systém neurotransmiterů, což jsou sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. Důsledkem je vyšší stabilita nervového přenosu a nižší tendence ke vzniku epileptických záchvatů.

 

Využití: Briviact se využívá zejména k přídatné léčbě některých forem epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Přesné indikace nasazení preparátu určuje neurolog.

 

Podávání: Briviact musí být vždy užíván pouze dle doporučení ošetřujícího lékaře. Je vyráběn ve formě tablet o síle 10-100 miligramů a běžná denní dávka dospělého člověka se většinou pohybuje mezi 50-200 miligramy. Kromě tablet je Briviact vyráběn i v podobě roztoku k vnitřnímu užití a roztoku, který je určen k nitrožilní aplikaci.

 

Nevýhody: Briviact může ovlivňovat pozornost a působit tlumivě. Někteří uživatelé si stěžují na motání hlavy, změnu chuti k jídlu a různé trávicí obtíže, poruchy citlivosti, otoky, sucho v ústech, bolesti hlavy, nervozitu a úzkost. Velmi vzácně může dojít u uživatelů k poklesu množství bílých krvinek.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů