Bradavice (verruca) je v naší populaci velmi rozšířeným onemocněním. Jedná se o nepříliš slušivě vypadající nezhoubné nádory vyskytující se na kůži. Existuje více typů bradavic, nejznámější a nejčastější je tzv. bradavice pravá (verruca vulgaris), o které budu v tomto krátkém článku pojednávat. Jen krátce se zmíním o dalších typech, kterými jsou molusky a condylomata accuminata.

 

Příčiny: Příčinou vzniku bradavic je infekce viry ze skupiny HPV (Human Papillomavirus). Viry napadnou buňky pokožky, množí se v nich a způsobí jejich rychlejší množení. Viry pronikají do našeho těla přes kůži, zejména pokud je poraněná nebo vlhká. Také se mohou šířit pohlavním stykem. HPV viry tvoří stovky různých kmenů a některé z nich jsou zodpovědné za vznik rakoviny děložního čípku.

 

Projevy: Pravé bradavice jsou časté. Jsou to hrbolaté a někdy až květákovité nevábně vypadající útvary, které se mohou nacházet kdekoliv na těle. Postupně rostou a rohovatí. Často se vyskytují na ploskách nohou a na prstech. Bradavice v sobě obsahují viry, jsou tedy infekční a rozškrábáním bradavice je možné si je roznést na jiná místa na těle.

  • Condylomata accuminata se označují také jako genitální bradavice a tento název je plně vystihuje. Mají květákovitý tvar, přenášejí se při pohlavním styku a mohou se nacházet v okolí zevního genitálu nebo okolo řitního otvoru. Je důležité si je neplést s útvary známými jako condylomata lata. Název je podobný, ale condylomata lata nejsou zdaleka tolik častá a jsou typickým projevem syfilis.
  • Molusky vypadají jako uzlíky s vpadlým středem. Dermatolog je odstraňuje speciální lžičkou.


Pozn.: Relativně vzácně vznikají útvary podobné bradavicím i na sliznicích, v takovém případě nehovoříme o bradavicích, ale o papilomech. Papilomy chápeme jako nezhoubní nádory a přečíst o nich si můžete v příslušném textu.

 

Diagnostika: Pro správnou diagnózu by měl člověk zajít ke kožnímu lékaři. Zkušený kožní lékař pozná bradavice od pohledu a může nasadit vhodnou léčbu.

 

Prevence: Prevencí klasických bradavic je v podstatě zabránění vniknutí viru do vašeho těla. Významné je nechodit naboso do veřejných sprch. Mokrá kůže na chodidlech je ideální místo pro vstup viru. Prevencí genitálních bradavic je nebýt promiskuitní a preferovat bezpečný sex. I tak ale k jejich získání dojít může. Pokud člověk má podezření na bradavici, je důležité ji nerozškrabávat a navštívit kožního lékaře.

 

Léčba: Je mnoho možností léčby, ve svém důsledku je ale nutné zničit nádorovou tkáň. Závisí na rozhodnutí a možnostech konkrétního kožního lékaře. Na jeho rozhodování může mít samozřejmě vliv místo výskytu a velikost bradavice.

1. Likvidace teplem nebo chladem – Je možné použít termokauter (v podstatě rozžhavený drát) nebo kryokauter (přístroj na tekutý dusík), kdy extrémní teplo nebo chlad zničí tkáň bradavice. Já osobně si vyzkoušel na vlastní kůži termokauter a byl velmi účinný. Nicméně to zrovna nebylo dvakrát příjemné.

2. Likvidace chemickými prostředky – Jsou nejrůznější přípravky, které chemicky změkčují (deriváty kyseliny salicylové) nebo přímo likvidují potřenou tkáň. Střídá se potření – čekání – odstranění vrstvy změklé tkáně skalpelem – opětovné potření a postup do hloubky. Já osobně jsem používal na bradavici na palci ruky Verrumal, což je dost agresivně působící vodička páchnoucí po laku na nehty. Verrumal je roztok kyseliny acetylsalicylové pro změkčování bradavice a cytostatika 5-fluorouracilu pro zabíjení nádorových buněk. Byl to od výrobců dost dobrý nápad - když je bradavice v podstatě nádor, co takhle vyzkoušet cytostatika?  Potřel jsem a zalepil leukoplastí. Docela to bolelo a kůže pod přípravkem se rozleptala a odumřela, vypadalo to dost hrozně. Pak jsem vrstvu mrtvé kůže odstranil skalpelem a pokračoval v aplikaci dál do hloubky – prakticky až do živého masa. Ta hloubka je potřebná, protože „kořeny“ bradavice bývají docela dost hluboko. Během necelého týdne byla bradavice pryč a bez jakýchkoliv jizev. Nebylo to příjemné, ale můžu doporučit.

3. Likvidace chirugickou metodou – Tkáň kolem bradavice se znecitliví umrtvovací injekcí a bradavice se vyřízne. Rozhodně bych nedoporučoval tento postup použít na menší bradavice blízko nehtů, protože tam může být nutné strhnutí nehtu, což není zrovna příjemné a narušuje to na jistou dobu funkci celé končetiny.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů