Bolesti nohou jsou velmi častým problémem, který trápí řadu lidí. Může se jednat o banální příčiny, někdy však jde o projev vážného stavu, který může ohrožovat existenci celé končetiny.

 

Příčiny: Poměrně logicky platí, že bolesti mohou vycházet z nemocí všech základních tkání dolních končetin – tepen, žil, svalů, nervů a kostí.

1. Svalové křeče – Postihují častěji ženy a obvyklou příčinou je nedostatek hořčíkuKřeče bývají doprovázeny nepříjemnými bolestmi. Nejedná se o vážný stav, pomáhají masáže a eventuálně doplňky stravy obsahující hořčík. V případě těžších křečí nereagujících na tuto léčbu je pochopitelně možné pátrat po jiných příčinách (viz text věnovaný křečím).

 

2. Žilní nedostatečnost – Narušená funkce žilního systému dolních končetin je obvykle spojena s pocitem těžkých nohou, bolestmi a eventuálně otoky nohou. Povrchové žíly bývají většinou rozšířené a vidíme je jako tzv. varixy. O léčbě si přečtěte v příslušném textu, spočívá v podávání léků a používání elastických kompresních punčoch. Těžké formy žilní nedostatečnosti mohou vést ke vzniku bércových vředů, které mohou pochopitelně bolet také (zejména při jejich ošetřování).

 

3. Žilní trombóza - Vznik sraženin v hlubokých žilách dolní končetiny se projeví bolestí, otokem a eventuálně fialovým zabarvením jedné z končetin. Stav je nutno léčit pomocí léků na ředění krve, jeho nejvážnější akutní komplikací je plicní embolie.

 

4. Bakerova cysta - Bakerova cysta je útvar ohraničený membránou, který se vytváří v podkolenní oblasti. Podstatou vzniku je chronický zánět, který může doprovázet úrazy kolene a pak také zánětlivá onemocnění kloubů. Cysta způsobuje bolestivost v podkolenní postižené končetiny. Více si přečtěte v textu věnovaném Bakerově cystě.

 

5. ICHDK - Ischemická choroba dolních končetin souvisí s onemocněním tepen, kdy dochází k jejich zužování procesem aterosklerózy. Tato choroba je typická bolestmi nohou, které vznikají při chůzi a mizí po zastavení a při odpočinku (odborně klaudikační bolesti). Bolest je způsobena nedokrvením tkání nohy při námaze, neboť je zúžené tepny nedokáží vyživovat. Pokud se bolesti objeví už v klidu, pak mluvíme o kritické končetinové ischémii. ICHDK je nutno komplexně léčit, neboť její nejtěžší formy mohou vést k nutnosti amputovat končetinu.

 

6. Náhlý tepenný uzávěr – Tohle je pro končetinu smrtelně nebezpečný stav, při kterém dojde k náhlému ucpání tepny krevní sraženinou. Postižena může být tepna již zúžená při ICHDK, ale i tepna zcela zdravá. Krevní sraženina může vzniknout přímo v místě uzávěru, nebo vzniká jinde v těle a krevní proud ji donese do některé z tepen na dolní končetině. Typicky je postižená pouze jedna noha, objeví se krutá bolest, vymizení pulsu, zblednutí končetiny a eventuálně i poruchy citlivosti nebo hybnosti. Stav se musí urgentně řešit obnovením průtoku krve, jinak hrozí ztráta končetiny pod místem uzávěru.

 

7. Polyneuropatie - Toto je poměrně častá skupina poruch, kdy dochází k poškození dlouhých nervů v těle, typicky na dolních končetinách. Příčina mnohdy není zjistitelná, často jde o poškození nervů alkoholem či cukrovkou a polyneuropatie může někdy doprovázet i nádorové procesy. Polyneuropatie se projevuje různými nepříjemnými vjemy, jako jsou bolesti, pocity pálení či brnění končetin, klasicky jsou tyto pocity nejsilnější v okrajových částech končetin. Důležitým vyšetřovacím postupem je EMG vyšetření, léčba je ovšem složitá. Snažíme se léčit vyvolávající příčinu, pokud ji známe. Jinak v léčbě používáme různé vitaminy, jejich efekt je však nicméně sporný.

 

8. Růže – Toto je infekční onemocnění tkání dolní končetiny, které způsobují bakterie ze skupiny streptokoků. Postižená dolní končetina oteče, je zarudlá a bolestivá. Celé je to podobné hluboké žilní trombóze, proto je vhodné provést ultrazvuk žil, který ji vyloučí. Infekční proces se léčí antibiotiky, má však tendenci se opakovaně vracet.

 

9. Ploché nohy - Ztráta nožní klenby může vést ke zvýšení dotykové plochy plosky s podložkou. Těžké formy plochých nohou mohou nepříjemně bolet při stání i při chůzi.

 

10. Ostruha na patě - Kostní výrůstky na patní kosti způsobují nepříjemné bolesti nohy v místě postižené paty. Souvisí s přetěžováním paty a mohou se léčit ozařováním.

 

11. Nemoci šlach - Záněty šlach na dolních končetinách (zejména na lýtku) mohou způsobit bolesti dolních končetin, které mohou připomínat příznaky hluboké žilní trombózy. Podobné obtíže mohou vzniknout při přetržení šlachy, na noze se typicky jedná o Achillovu šlachu.

 

12. Úrazy a související stavy – Nejrůznější úrazy, natažení svalů, poškození vazů a samozřejmě zlomeniny jsou pochopitelně zdrojem bolesti také, ale nebudu se jim příliš věnovat. Jsou sice velice časté, ale spadají spíše do oblasti zájmu ortopedů než internistů.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů