Blok levého raménka Tawarova (BLRT) se také označuje jako Left Bundle Branch Block (LBBB). Jedná se o relativně častý název, zejména u starších pacientů a kardiaků.

Obraz na EKG může být relativně „divoký“. Ve svodu V1 (a někdy i ve V2-V3) může být přítomno QS (které může být následováno ascendentní elevací ST úseku), ve svodu V6 bývá přítomno RsR‘ (QRS vypadá jako písmeno M) s negativní vlnou T. Celkově bývá QRS komplex rozšířený nad 120ms.

Poměrně ukázkový LBBB - QRS jsou široké nad 120ms, ve svodu V1 je přítomno hluboké Q (červeně), ve svodech V1-V3 vidíme ascendentní elevaci ST, ve svodu V6 je patrný rozštěpený QRS připomínající písmeno "M" (při bližším pohledu) a je následován negativní vlnou T (modře).

 

Klinicky může a nemusí jít o významný nález, není však radno ho podceňovat. LBBB obvykle souvisí s pokročilejší ischemickou chorobu srdeční, chlopenními vadami, kardiomyopatiemi apod. Poměrně významný je LBBB u infarktu, kdy kvůli němu nemusí být klasické infarktové změny patrné. Z toho důvodu je u pacienta s bolestí na hrudi a LBBB na EKG vhodná velká opatrnost a opakované náběry kardioenzymů. Je-li LBBB náhodným nálezem, je vhodné objednat pacientovi ECHO srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů