Biopsie štítné žlázy znamená napíchnutí štítné žlázy tenkou jehlou, která umožní vzít malý vzorek tkáně na cytologické vyšetření.

 

VyužitíBiopsii obvykle využíváme tam, kde ultrazvuk štítné žlázy nalezl jedno nebo více podezřelých ložisek (uzlů), u nichž si nejsme jisti jejich původem a potřebujeme vyloučit některé formy rakoviny štítné žlázy.

 

Provedení: Zákrok se provádí vleže na zádech v místním znecitlivění po dezinfekci kůže na krku. Bodnutí do tkáně štítné žlázy se provádí pod ultrazvukovou kontrolou, je prakticky nebolestivé a většinou není ani nutné okolí vpichu umrtvovat. Jehla je velmi tenká, základní biopsie se označuje jako FNB (fine-needle biopsy) nebo s nasátím tkáně (aspirací) jako FNAB (fine-needle aspiration biopsy). Získaný vzorek se odesílá na cytologické vyšetření, které může prokázat nebo vyloučit přítomnost výše zmíněných nádorů štítné žlázy.

 

Příprava: Vyšetření nevyžaduje zvláštní přípravu a nemusí být provedeno nalačno. Vhodné je nicméně po domluvě s lékařem s předstihem vysadit některé léky na ředění krve podle požadavků pracoviště, které biopsii provádí.

 

Nevýhody: Vyšetření je rychlé, prakticky nebolestivé a relativně snadno dostupné. Nevýhodou je snad jen riziko krvácení a vzniku modřiny v místě vpichu.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů