Barronova ligatura (ligace) je poměrně běžnou a účinnou formou léčby hemoroidů a bývá prováděna v proktologických ambulancích.

 

Princip: Lékař nejprve provede klasickou rektoskopii, prohlédne si anatomické poměry a zhodnotí rozmístění a velikost vnitřních hemoroidů. Poté pomocí speciálního nástroje nasadí na hemoroidy gumičky, které je zaškrtí. Vlastní zákrok je velmi krátký a nebolestivý, obvykle trvá jenom několik minut. Zaškrcené hemoroidy po několika dnech odumřou a spolu s gumičkami odpadnou. Zákrok se může provést jednou, nebo několikrát při více sezeních.

 

Příprava: Vyšetření žádnou zvláštní přípravu nevyžaduje, je pouze vhodné si ráno před vyšetřením dojít na velkou stranu.

 

Indikace: Barronova ligatura je indikována u větších vnitřních hemoroidů, které svému nositeli způsobují různé obtíže (např. bolesti, krvácení, svědění konečníku).

 

Nevýhody: Po zákroku mohou několik dnů trvat mírnější bolesti konečníku, ve většině případů však bolest výborně reaguje na běžné nesteroidní protizánětlivé léky a postupně ustává. Velmi vzácně může dojít ke krvácení z podvázaného hemoroidu, které si může vynutit další chirurgické ošetření.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů