Azoneurax se řadí mezi psychiatrické léky a patří do skupiny antidepresiv (přesněji řečeno tzv. SARI antidepresiva). Účinnou složkou preparátu je sloučenina trazodon.

 

Princip: Trazodon ovlivňuje v mozku systémy tzv. neuromediátorů, což jsou sloučeniny umožňující přenosy vzruchů mezi nervovými buňkami. Trazodon kombinovaným účinkem posiluje serotoninový neuromediátorový systém, zvyšuje koncentraci serotoninumozku a díky tomu pak dochází ke zlepšení nálady. Kromě toho působí tradozon i lehce tlumivě, uvolňuje a uspává. 


Využití: Azoneurax lze použít u poruch nálady, které jsou v naší populaci velmi časté. Mezi tyto choroby patří deprese, maniodepresivní psychóza, některé fobie, panická porucha a další úzkostné poruchy. Lék se podává i různých psychikou podmíněných sexuálních poruch (například psychikou vyvolané poruchy erekce).

 

Podávání: Je nutno přesně dodržet dávkovací schéma určené předepisujícím lékařem, což je obvykle psychiatr. Azoneurax se vyrábí v podobě tablet o síle 75-150 miligramů a obvyklou plnou dávkou je 1 tableta užití večer před spaním. Podávání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Azoneurax může mít poměrně hodně nežádoucích účinků, což je typické pro celou skupinu antidepresiv. Obecně jsem této problematice věnoval vlastní článek, který doporučuji přečíst.Při zahájení užívání antidepresiv je nutno mít na paměti, že jejich účinek se objeví až za delší dobu pravidelného užívání. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, mohly by se objevit nepříjemné abstinenční příznaky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů