Avamys je lék, který je poměrně často předepisován u zánětů v dutině nosní, jeho účinnou složkou je sloučenina flutikason.

 

Princip: Flutikason je inhalační kortikoid, který účinně tlumí slizniční zánětlivé reakce na sliznici dýchacích cest včetně alergických reakcí.

 

Využití: Hlavní indikací preparátu Avamys je alergická rýma, která způsobuje ucpání nosu, svědění, kýchání a případně poruchy čichu.

 

Podávání: Avamys se vyrábí v podobě nosního spreje a užíván by měl být pouze dle doporučení lékaře. Běžná dávka při obtížích jsou dva vstřiky do každé nosní dírky denně. Léčbu se doporučuje omezit jenom na nezbytně dlouhou dobu.

 

Nevýhody: Avamys obsahuje kortikoid, což je sloučenina, kterou nemáme moc rádi. V tomto případě je naštěstí kortikoid podáván pouze lokálně na sliznici dutiny nosní, z níž se do krve vstřebává jen omezeně, a proto se klasické nežádoucí účinky (viz příslušný článek) objeví pouze při dlouhodobé aplikace vysokých dávek přípravku. Místní účinek Avamysu na nosní sliznici ovšem také nelze podceňovat - dlouhodobější aplikace přípravku poškozuje nosní sliznici s vyšším rizikem krvácení z nosu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů