Atomoxetin je lék, který se využívá zejména v dětské psychiatrii a jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina atomoxetin.

 

Princip: Atomoxetin ovlivňuje neuromediátor noradrenalin, což je jedna ze sloučenin přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami.

 

Využití: Atomoxetin se používá v dětské psychiatrii k léčbě příznaků některých forem ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) neboli hyperkinetické poruchy, která je typická poruchami koncentrace a nadměrnou aktivitou dítěte. V určitých indikacích může být lék podáván i dospívajícím nebo dospělým lidem.

 

Podávání: Atomoxetin nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře. Vyrábí se v podobě tobolek o síle 10-100 miligramů a dávka preparátu je značně individuální – u dětí se obvykle pohybuje mezi 0,5-1,2 miligramů účinné látky na kilogram váhy. U dospívajících a dospělých je běžná denní dávka 40-100 miligramů přípravku.

 

Nevýhody: Atomoxetin může způsobit celou řadu nežádoucích účinků včetně trávicích obtíží, bolestí hlavy, sucha v ústech, nežádoucích změn chování, poruch spánku a alergických reakcí. Preparát může být nebezpečný v kombinaci s řadou dalších léků, proto znovu opakuji, že užívání léku bez vědomí lékaře je přísně zakázáno.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů