Atarax je lék předepisovaný psychiatry, který účinkuje proti úzkosti. Jeho účinná látka je sloučenina hydroxyzin.

 

Princip: Hydroxyzin působí na centrální nervový systém a ovlivňuje tamní systém neuromediátorů (sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami). Výsledkem je působení proti úzkosti, lehce sedativní efekt a tlumivý efekt na pocit zvracení.

 

Využití: Atarax je možné podat k terapii nejrůznějších akutních úzkostných stavů včetně panické poruchy a různých fobií. Díky lehce uspávajícímu efektu je Atarax vhodný i jako premedikace před různými operačními zákroky (pacient se před operací lépe vyspí a necítí takový strach). Byl pozorován i dobrý efekt Ataraxu na stavy se svěděním kůže.

 

Podávání: Atarax se vyrábí v podobě tablet o síle 25 miligramů. Přípravek smí být užit pouze dle doporučení lékaře a obvyklá dávka u dospělého člověka jsou 1-3 tablety denně. Maximální dávka může být i několikanásobně navýšena, ale to není časté.

 

Nevýhody: Atarax může způsobit ospalost a poruchy pozornosti, řada lidí si stěžuje na pocity sucha v ústech, motání hlavy a malátnost. Preparát vzácně vyvolává mimovolní pohyby a svalové křeče.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů