Astigmatismus je relativně častý problém, který řeší oční lékaři. Astigmatismus bývá často detekován v období dospívání, ale objevit se může prakticky v jakémkoliv věku.

 

Příčiny: Podstatou astigmatismu je většinou porucha tvaru oční rohovky. Rohovka se nachází na povrchu oka a je prvním místem, kterým probíhají světelné paprsky. Narušený tvar rohovky způsobuje, že se světelné paprsky procházející hlouběji do oka nesbíhají na sítnici. Porucha tvaru oční rohovky může být vrozená, nebo může vzniknout v důsledku chronických očních zánětů. Kromě poruchy rohovky může astigmatismus méně často vznikat i na základě nepravidelného tvaru oční čočky.

 

Projevy: Hlavním příznakem astigmatismu je rozmazané vidění a narušená schopnost zaostřit na určitý objekt. Tyto příznaky bývají často doprovázeny bolestmi hlavy a pocitem únavy.

 

Diagnostika: Diagnózu obvykle učiní oční lékař na základě zjištění zrakové ostrosti a následně pomocí speciálních přístrojů, které pomohou zhodnotit tvar a zakřivení rohovky (keratometrie).

 

Terapie: Běžným základem léčby je použití brýlí nebo očních čoček, jejichž tvar pomáhá korigovat vadu rohovky. Dražším řešením je oční zákrok pomocí laseru, který změní tvar rohovky, aby se zraková ostrost vrátila.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.allaboutvision.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů