Aspergerův syndrom je vrozené neuropsychiatrické onemocnění, které je velice podobné autismu, a mnohdy se označuje jako jeho mírná forma. Nemoc není až tak vzácná, odhaduje se, že postihuje asi 1 dítě z 200, častěji bývají postiženi chlapci než dívky. Mnohdy však nemusí být pro relativně mírné projevy ani diagnostikován.

 

Příčiny: Příčiny vzniku tohoto syndromu nejsou zcela jasné, možná se jedná o jakousi poruchu vývoje mozku během nitroděložního vývoje a ne zcela správnou funkci mozkových neuromediátorů. Neuromediátory jsou chemické sloučeniny přenášející v mozku vzruchy mezi nervovými buňkami. Ve vzniku choroby jistě hraje roli genetika, neboť byl u syndromu zjištěn častější rodinný výskyt.

 

Projevy: Některé projevy jsou podobné dětskému autismu, jiné jsou však zcela odlišné. Nemocný má normální nebo dokonce nadprůměrnou inteligenci (v některých oblastech se může blížit i genialitě), je však narušeno jeho vnímání emocí ostatních lidí a jeho sociální schopnosti. I přes dobré snášení společnosti jiných lidí, má postižený potíže s komunikací - není schopen vnímat emoce a neverbální komunikaci, nedokáže své chování přizpůsobit situaci. Někdy může být jeho chování mylně vykládáno jako nevychovanost a nositelé Aspergerova syndromu mívají nálepku podivínů. Mají zhoršenou schopnost navázat trvalý vztah, mívají obtíže se spolupracovníky v zaměstnání, cítí se nepochopení, nerozumějí svému okolí. Mají tendenci opakovat každodenní rituály, jejichž existence je uklidňuje. Náhlé změny plánu či nutnost spontánního rozhodování jim dělá potíže a vyvolává u nich neurózy, deprese, hněv, agresivitu apod.

 

Prevence: Vzhledem k tomu, že se jedná o vrozenou nemoc a příčina není zcela známá, není možná ani prevence jejího vzniku.

 

Léčba: Syndrom jako takový je neléčitelný. U diagnostikovaných případů je nutná péče dětského psychiatra a psychologa, kteří se budou snažit vštípit nemocnému sociální dovednosti, které mu následně ulehčí život. Lze tak spíš mluvit o výchově než o léčbě. Poruchy chování, agresivita a deprese se léčí pomocí léků (antidepresiva, neuroleptika).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů