Asmanex je lék, který je předepisován nejčastěji plicními lékaři. Jeho účinnou složkou je sloučenina mometason (přesněji mometason-fuorát).

 

Princip: Mometason je syntetický kortikosteroid. Poměrně účinné tlumí zánětlivé procesy a oslabuje imunitní reakce. V tomto případě těchto vlastností využíváme v dýchacích cestách.

 

Využití: Asmanex slouží lidem s těžšími formami astmatu k tomu, aby se minimalizoval počet astmatických záchvatů. Preparát je tedy určen k pravidelnému preventivnímu podávání. Při propuknutí astmatického záchvatu dáváme spíše přednost jiným lékům.

 

Podávání: Asmanex smí být užíván pouze dle přesného doporučení lékaře. Asmanex se vyrábí v v podobě bílého prášku, který se inhaluje pomocí speciálního přístroje (inhalátoru). Lék má dvě základní síly 200 mikrogramů a 400 mikrogramů, běžná denní dávka pro dospělého člověka je 1x inhalace 400 mikrogramů, nebo 2x inhalace 200 mikrogramů.

 

Nevýhody: Asmanex obsahuje sloučeninu patřící mezi kortikoidy, které mohou vyvolat řadu nežádoucích účinků. V tomto případě se díky inhalační formě většina látky dostává na sliznice dýchacích cest, kde je také maximum účinku preparátu. Z nejčastějších nežádoucích účinků Asmanexu byl popisován zvýšený výskyt kvasinkových infekcí dutiny ústní a pocit sucha v ústech. Jak bylo řečeno výše, mohou se objevit i celkové nežádoucí účinky kortikoidů, ale riziko je výrazně nižší než u kortikoidů podávaných v podobě tablet.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů