Artrodéza je operační řešení některých chronických kloubních onemocnění. Musíme jej považovat za řešení definitivní a nevratné, protože vede k trvalému znehybnění daného kloubu.

 

Princip: Principem artrodézy je vytvoření kostěného srůstu v oblasti kloubní štěrbiny postiženého kloubu. Operatér vytvoří přístup do vnitřku daného kloubu, upraví tvar kostí tvořících kloubní plochy a následně je zafixuje k sobě. Fixace může být vnitřní nebo zevní a obvykle se provádí různými dlahami, šrouby, svorkami nebo hřeby.

 

Příprava: Artrodéza je klasický operační zákrok v celkové anestezii (uspání) a vyžaduje proto provedení předoperačního vyšetření. Před zahájením operace musí být pacient nalačno.

 

Význam: Artrodézu lze využít například u chronické artrózy, u hnisavých infekcí kloubu a jiných bolestivých stavů za předpokladu, že je nelze řešit jinými prostředky (léky proti bolesti, antibiotika, kloubní náhrady aj.).

 

Nevýhody: Kromě toho, že se mohou objevit standardní komplikace ortopedického zákroku (infekce, krvácení, vznik hluboké žilní trombózy, poruchy hojení rány) je hlavní problém v tom, že kloub po dobře provedené artrodéze sice přestane bolet, ale zároveň je zcela znehybněn.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.medanta.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů