Apaurin je lék, který patří do skupiny tzv. benzodiazepinů. Účinná látka léků se nazývá  diazepam a účinkuje na centrální nervový systém. Benzodiazepiny v mozku zesilují účinek sloučeniny GABA, která má tlumivý efekt na přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. To vysvětluje celkový tlumící účinek těchto léků.

 

Indikace: Apaurin působí sedativně, uspává, uklidňuje a účinkuje proti úzkosti (odborně má anxiolytický efekt). Nitrožilně podávaný diazepam se podává ke zklidnění epileptického záchvatu a efekt má i u svalových křečí jiného původu (např. při hyperventilaci) a u deliria tremens.

 

Dávkování: Záleží na rozhodnutí lékaře, bez jehož indikace nesmí být látka podána. Běžně se u dospělých podává 1/2 ampule Apaurinu o síle 10 miligramů nitrožilně v podobě injekce nebo infuze. Lék lze aplikovat i jako nitrosvalovou injekci.

 

Výhody: Výhodou je velmi rychlý nástup účinku, zklidnění, vymizení strachu a uvolnění svalů a nástup spánku.

 

Nevýhody: Diazepam nesmí být kombinován s alkoholem a jinými návykovými látkami. Po aplikaci nesmí dotyčná osoba řídit motorové vozidlo, nebo vykonávat činnost vyžadující zvýšenou pozornost. Vysoká dávka může způsobit bezvědomí a zástavu dechu při utlumení dechového centra v mozku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů