Ansilan je lék, který patří mezi léky proti úzkosti (anxiolytika). Jeho účinnou složkou je sloučenina medazepam.

 

Princip: Medazepam je sloučenina patřící mezi benzodiazepiny. Účinkuje na centrální nervový systém, kde ovlivňuje systém neuromediátorů (sloučeniny přenášející signály mezi nervovými buňkami) a tím působí na psychiku. Medazepam zklidňuje, uspává a uvolňuje svalstvo.

 

Využití: Ansilan lze použít při léčbě akutních úzkostných stavů, které působí dotyčnému obtíže. Vzhledem k tlumivým účinkům lze podat Ansilan i ke krátkodobé léčbě nespavosti.

 

Podávání: Ansilan se vyrábí v podobě tvrdých tobolek o síle 10 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tobolka při úzkosti s maximální dávkou 3 tobolek denně. Přípravek by se pro svou návykovost neměl užívat dlouhodobě.

 

Nevýhody: Ansilan způsobuje ospalost a celkový útlum, u starších lidí se může objevit zmatenost. Lék se při dlouhodobém užívání může stát návykovým a při náhlém vysazení se pak objeví abstinenční příznaky (někdy mají podobu deliria). Řada uživatelů si stěžuje na bolesti hlavy, sucho v ústech, trávicí obtíže, motání hlavy a svalovou slabost. V některých případech bylo při užívání přípravku pozorováno zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů