Alvesco (plným názvem Alvesco 160 Inhaler) patří mezi inhalační kortikoidy používané v plicním lékařství. Je to protizánětlivý lék působící na sliznice dýchacích cest. Účinnou látkou je sloučenina ciklesonid.

 

Princip: Ciklesonid působí na dýchací cesty a tlumí zánětlivé procesy, díky čemuž snižuje tendenci sliznice reagovat přecitlivěle (tj. lidově řečeno působí protialergicky).

 

Využití: Alvesco se nejčastěji užívá u astmatu. Není určen k léčbě akutního záchvatu, je však výhodný ke každodenní inhalaci k prevenci obtíží.

 

Podávání: Alvesco se vyrábí ve inhalačního roztoku, který se vdechuje pomocí speciálního inhalátoru. Přesné dávkování závisí na předepisujícím lékaři, běžná dávka je jeden vdech přípravku denně. Tato dávka může být při nedostatečném efektu opatrně navýšena.

 

Nevýhody: Problematice nevýhod kortikoidů jsem věnoval celý zvláštní článek. U inhalačně podávaných kortikoidů jsou naštěstí vedlejší účinky vzácné a v drtivé většině nezávažné. Většinou převládají místní účinky na sliznice s kašlem po aplikaci, s chrapotem a s častějším výskytem kvasinkové infekce dutiny ústní.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů