Skip to main content

Althyxin

Althyxin je přípravek, který může být využit u různých onemocnění štítné žlázy. Účinnou látkou léku je sloučenina levotyroxin.

 

Princip: Levotyroxin v preparátu je synteticky vyrobený hormon štítné žlázy. V organizmu se přeměňuje na aktivní formu a účinkuje přesně jako hormon, který by se ve štítné žláze za normálních okolností vytvořil.

 

 

Využití: Althyxin lze podávat v situacích, kdy je hormonů štítné žlázy nedostatek, tj. u stavů s nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Také se může podávat k léčbě některých typů strumy a jako součást léčby některých forem rakoviny štítné žlázy.

 

 

Podávání: Podávání Althyxinu je přísně individuální, záleží na konkrétním pacientovi a předepisujícím lékaři. Althyxin se vyrábí v podobě tablet o síle 25-200 mikrogramů. Běžná dávka u dospělého pacienta se pohybuje mezi 25-100 mikrogramy denně ve formě jedné tablety. V určitých případech mohou být dávky nicméně i vyšší.

 

 

Nevýhody: Předávkování preparátem vyvolá stejné příznaky, jaké najdeme u zvýšené funkce štítné žlázy, tj. třes rukou, bušení srdce a návaly horka.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů