Aloxi je lék, který patří mezi setrony, což jsou velmi efektivní léky proti zvracení (antiemetika). Jeho účinnou složkou je sloučenina palonosetron.
 
Princip: Palonosetron účinně blokuje určitý podtyp serotoninových receptorů v mozku a tím blokuje pocit nevolnosti a tlumí zvracivý reflex. Zcela přesný mechanizmus účinku nicméně stále není zcela jasný.
 
 
Využití: Preparát Aloxi používáme u pacientů tam, kde chceme utlumit pocit nevolnosti a zvracení. Vzhledem k jeho síle je zřejmě nejčastější indikací léčba nádorových onemocnění (chemoterapie).
 
 
Podávání: Preparát Aloxi smí být užíván jen na doporučení lékaře. Lék se vyrábí ve formě tablet o síle 500 mikrogramů a běžná dávka u dospělého člověka je jedna tableta užitá preventivně hodinu před podáním chemoterapie. Když už zvracení vznikne, tak nejsou tablety vhodné (byly by ihned vyzvraceny) a v takové situaci je lepší aplikovat Aloxi v podobě roztoku v podobě pomalé nitrožilní injekce nebo infúze.
 
 
Nevýhody: Preparát Aloxi nemá většinou zásadní nevýhody, někdy byly po jeho podání hlášeny nespecifické obtíže jako bolesti hlavy, pocity horkosti, bolesti na hrudi a pokles krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů