Allospes lék, jehož účinnou látkou je sloučenina allopurinol. Lék se používá v léčbě chronické dny.

 

Princip: Allopurinol zasahuje do metabolizmu kyseliny močové a blokuje její tvorbu v organizmu. Přesněji řečeno umí allopurinol zablokovat enzym známý jako xantinoxidáza, který je pro tvorbu kyseliny močové důležitý.

 

Indikace: Kyselina močová se při příliš vysoké koncentraci ukládá v kloubech a to způsobuje dnu. Allospes je tak vhodným lékem k prevenci dnavých záchvatů u pacientů s vysokou hladinou kyseliny močové.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, většinou se dle aktuální situace podává jedna 100 miligramová nebo 300 miligramová tabletka denně. Maximální povolená dávka je nicméně vyšší.

 

Nevýhody: Allospes by se neměl podávat při akutním záchvatu dny, v takovém případě by obtíže spíše zhoršil. Akutní bolestivá dna by se měla zaléčit nesteroidními protizánětlivými léky a teprve po jejím zklidnění se Allospes nasadí. Pokud by se Allospes podával souběžně s imunosupresivy obsahujícími sloučeninu azathioprin (např. lék Imuran), pak by dávka těchto léků měla být redukována pro možné vzájemné interakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů