Alli je jedním z léků na snížení hmotnosti. Na rozdíl od jiných léčiv není na lékařský předpis a nijak neovlivňuje chuť k jídlu. Jeho užívání vyžaduje jistou spolupráci ze strany pacienta ve smyslu dodržování zdravé výživy.

 

Princip: Účinná sloučenina preparátu se jmenuje orlistat. Orlistat blokuje v trávicím traktu některé enzymy vstřebávající tuky a tím sníží asi o čtvrtinu množství vstřebaných tuků. Velkou výhodou je, že orlistat nepůsobí na centrální nervový systém, čímž odpadá řada nežádoucích účinků. Kromě toho se orlistat prakticky nevstřebává z trávicího traktu.

 

Indikace: Alli může pomoci redukovat váhu pacientům s obezitou a tím snižovat potenciální rizika kardiovaskulárních onemocnění. Alli by měl být nasazen u pacienta, který se začal zdravě stravovat a dostatečně pohybovat, a přesto nehubne.

 

Podávání: Preparát Alli smí být užíván jen dle doporučení zkušeného ošetřujícího lékaře, obvykle se jedná o obezitologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 27 a 60 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 3 tablety denně podávané těsně před-, po- nebo při hlavních jídlech, přičemž se začíná spíše nižší gramáží preparátu.

 

Nežádoucí účinky: Dodržování diety je při terapii preparátem Alli zásadní a nežádoucí účinky na něm do značné míry závisí. Pokud by pacient přijímal nadměrné množství tuků v potravě, tak se jejich část nestráví a odchází se stolicí. Toto nadměrné množství může vést ke změně barvy a konzistence stolice – stolice se stává mastnou a žlutou a může mít průjmový charakter. Mohou se objevit i další potíže, jako je plynatost a křeče břicha. Obtíže se mohou objevit u každého uživatele, nicméně opakuji, že nadměrný přísun tuků v potravě riziko nežádoucích účinků zvyšuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů