Akynzeo je lék, který patří mezi velmi efektivní léky proti zvracení (antiemetika). Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny netupitant a palonosetron.

 

Princip: Palonosetron účinně blokuje určitý podtyp serotoninových receptorů v mozku a tím blokuje pocit nevolnosti a tlumí zvracecí reflex. Netupitant patří mezi moderní sloučeniny blokující receptory pro neurokinin 1 (NK1), čímž snižuje pocity nevolnosti, úzkosti a naopak lehce zlepšuje náladu.

 

Využití: Preparát Akynzeo používáme u pacientů tam, kde chceme utlumit pocit nevolnosti a zvracení. Vzhledem k jeho síle je zřejmě nejčastější indikací léčba nádorových onemocnění (chemoterapie).

 

Podávání: Preparát Akynzeo smí být užíván jen na doporučení lékaře. Lék se vyrábí ve formě tobolek o síle 300/0,5 miligramů (300 mg netupitantu a 0,5 mg palonosetronu) a běžnou dávkou je 1 tobolka před zahájením chemoterapie.

 

Nevýhody: Preparát Akynzeo nemá většinou zásadní nevýhody, někdy byly po jeho podání hlášeny nespecifické obtíže, jako jsou bolesti hlavy, pocity horkosti, bolesti na hrudi a pokles krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů