Afrin je lék, který je poměrně často předepisován u zánětů v dutině nosní, jeho účinnou složkou je sloučenina oxymetazolin.

Princip: Oxymetazolin působí na receptory hladké svaloviny cév ve sliznici dutiny nosní a způsobuje její stažení. To vyvolá zúžení cév, sníží průtok krve a zmenší otok sliznice.


Využití: Hlavní indikací preparátu Afrin je infekční rýma, alergická rýma a případně zánět dutin, při kterých dochází vlivem otoku sliznice k ucpání nosu a případně k poruchám čichu.


Podávání: Afrin se vyrábí v podobě nosního spreje, který se několikrát denně aplikuje do obou nosních dírek, přičemž doba aplikace by měla být omezená na několik dnů (maximálně 3-5 dnů). Některé typy preparátu Afrin obsahují i další pomocné látky jako je glycerol, heřmánek a mentol.


Nevýhody: Afrin může po aplikaci způsobit pálení nosní sliznice a její nadměrné vysušení. Vzácně se mohou objevit systémové projevy oxymetazolinu, který se vstřebá do krve. Tyto projevy mohou zahrnovat bušení srdce, bolest hlavy, nervozitu, zvýšení krevního tlaku a třes končetin. Při dlouhodobějším užívání dochází ke vzniku slizničního návyku, kdy sliznice zduří za kratší dobu po aplikaci přípravku.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů