Afloderm je lék, který bývá předepisován u zánětlivých onemocnění kůže. Jeho účinnou složkou je sloučenina alklometason (přesněji alklometason-dipropionát).

 

Princip: Alklometason je účinný lokální kortikosteroid. Tlumí zánětlivé procesy, působí protisvědivě a oslabuje imunitní reakce.

 

Využití: Afloderm se podává při chronických zánětlivých neinfekčních onemocnění kůže, jako jsou například těžší formy atopického ekzému, lupénky, kontaktní dermatitidy a další.

 

Podávání: Afloderm se vyrábí v podobě kožního krému a masti. Obě lékové formy se aplikují na postižená ložiska kůže 2-3x denně. Lék by neměl přijít do kontaktu s očima a neměl by být aplikován bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Afloderm obsahuje kortikoid, což je sloučenina, kterou nemáme moc rádi. V tomto případě je naštěstí kortikoid podáván pouze lokálně na kůži. Do krve se vstřebává jen omezeně, a proto by se klasické nežádoucí účinky (viz příslušný článek) objevily pouze při dlouhodobé aplikaci přípravku na příliš velké kožní plochy. Místní účinek na kůži ovšem také nelze podceňovat - dlouhodobější aplikace přípravku poškozuje kůži, způsobuje její atrofii a poruchy pigmentace, zvyšuje riziko kožních infekcí a vzniku strií.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů