Acanthosis nigricans [akantózis nigrikans] je méně známý příznak, který se nicméně vyskytuje u řady onemocnění. Akantóza znamená zesílení kůže a přídomek nigricans značí černé zabarvení kvůli zvýšené pigmentaci. Acanthosis nigricans tedy vypadá jako okrsky šedočerné až černé zesílené kůže, které se typicky objevují v kožních záhybech v tříslech, na krku a v okolí pupku.

 

Příčiny

V některých případech není příčina vzniku acanthosis nigricans známá, případně může jít o vliv genetických faktorů s rodinným výskytem. Ze závažnějších onemocnění způsobujících acanthosis nigricans jmenujme například některé zhoubné nádory (typicky nádory trávicího traktu, rakovina prsu, rakovina prostaty a mnohé další*), hormonální onemocnění (např. Cushingův syndrom, Addisonova nemoc, syndrom polycystických vaječníků, akromegálie a mnohá další), podávání léků (např. kortikoidy), cukrovku a obezitu.


* V těchto případech hovoříme o acanthosis nigricans jako o paraneoplastickém syndromu.

 

Diagnostika

Diagnóza je snadná, černá akantóza je jasně viditelná na první pohled. Kromě jejího určení je nicméně nutné provést alespoň základní vyšetření k vyloučení výše zmíněných onemocnění. Vždy je dobré alespoň orientačně vyloučit cukrovku.

 

Léčba

Samotnou acanthosis nigricans nemůžeme nijak léčit, jde o příznak jiných chorob, které by měly být diagnostikovány a léčeny.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.mayoclinic.org
https://atlases.muni.cz

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů