Abdominoplastika je chirurgický zákrok, který spadá plně do kompetence plastických chirurgů. Obliba tohoto zákroku v poslední době roste díky jeho výraznému kosmetickému efektu.
 
Využití
Abdominoplastika znamená operaci břicha, která má za úkol odstranit nadbytečný tuk s kůží a zpevnit břišní stěnu s vytvarováním ploššího břicha. Poměrně často se o abdominoplastiku zajímají ženy po těhotenství, obézní lidé po úspěšném snížení váhy (kterým zůstala povislá kůže na břiše) a lidé s oslabenou břišní stěnou s vypouklým břichem.
 
 
Průběh
Abdominoplastika má více typů, které se liší rozsahem a délkou zákroku. Přesný typ provedené operace určují plastičtí chirurgové. Samotná operace se často kombinuje se současnou liposukcí, tj. odsátím podkožního tuku na břiše. Po provedení řezu si lékař zpřístupní břišní svaly, zpevní je a sešije. Důsledkem je zmenšení obvodu břicha a lepší vzhled. Nadbytečná kůže je odstraněna.
 
Po operaci je nutný klid na lůžku, do rány bývají zavedeny drény na odvádění krve a rané tekutiny, břišní stěna se dále mechanicky zpevňuje pomocí bandáže (stahování), která se pak nosí 3-6 týdnů po zákroku. Po operaci zůstávají jen malé jizvy, které nepůsobí kosmetické obtíže. Po operaci jsou pacienti opakovaně kontrolováni lékařem, který vyhodnocuje efekt zákroku a případné komplikace.
 
 
Příprava
Jedná se o klasický operační zákrok v celkové anestézii, proto je nutné mít provedené předoperační vyšetření a několik hodin před zákrokem být nalačno. Řadu léků na ředění krve je nutné s předstihem vysadit, o tom však vždy musí rozhodnout ošetřující lékař.
 
 
Nevýhody
Zákrok v sobě nese všechny běžné komplikace chirurgických zákroků – anesteziologická rizika při uspání a probuzení, infekce v ráně, krvácení při- a po operaci, zhoršené hojení ran a mnohé další. Méně invazivní alternativou je samotná liposukce (odsátí podkožního tuku), ta však nemá až tak velký kosmetický efekt a je vhodnější u mladších lidí s kvalitnější kůží břicha.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů