Polypy močového měchýře jsou výrůstky sliznice jeho stěny, které se vyklenují do dutiny měchýře. K obecnému pochopení problematiky polypů (které se mohou vyskytovat prakticky na jakékoliv sliznici v těle) doporučuji tento obecný text.

 

Příčiny: Příčiny vzniku polypů nejsou příliš známé. Objevují se spíše u lidí vyššího věku, rizikovým faktorem může být kouření a předpokládá se vliv různých průmyslových chemických látek (zejména různé organické sloučeniny). V jižnějších zeměpisných šířkách nelze opomenout ani vliv parazitárního onemocnění schistosomózy, kdy parazité žijí v močovém měchýři a dráždí jeho stěnu.

Polypy močového měchýře jsou poměrně často nádorové. Někdy jsou nezhoubné, někdy však zhoubné, a jsou tak de facto počáteční formou rakoviny močového měchýře. Na druhou stranu je tato forma velmi dobře a jednoduše léčitelná, je-li diagnostikována včas.

 

Projevy: Polypy se většinou neprojevují, někdy mohou způsobovat krvácení s nálezem krve v moči. Relativně vzácně mohou být spojeny s nepříjemnými pocity a bolestí při močení.

 

Diagnostika: Polypy můžeme najít při náhodném ultrazvuku břicha, je však důležité, aby byl prováděn u pacienta s plným močovým měchýřem, kdy je jeho stěna lépe přehledná. Jindy nás k podezření na polypy vede vyšetření moči s nálezem krve a následným ultrazvukem. Nejlepším vyšetřovacím postupem je ovšem endoskopická cystoskopie se zavedením přístroje skrz močovou trubicí, při které si lékař vnitřek močového měchýře prohlédne na vlastní oči.

Schéma prohlížení vnitřku moč. měchýře endoskopickým přístrojem zasunutým skrz močovou trubici

 

Léčba: Vzhledem k obtížnému odlišení nezhoubných a zhoubných nádorových polypů je nejlepší metodou zavést při cystoskopii do močového měchýře pracovní kličku a polypy odříznout. Následně lze získané polypy odeslat na histologické vyšetření. Nádorové polypy mají ovšem tendenci se po čase znovu tvořit, proto jsou po zákroku nutné pravidelné urologické kontroly.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů