Hydrofobie je termín známý zejména z fyziky, kdy označuje povrchy (či molekuly), které nereagují s vodou. Méně lidí ví, že hydrofobie byl i lékařský termín, který označoval soubor příznaků typických pro neléčenou vzteklinu.

Pozn.: Nepleťme si hydrofobii s akvafobií, což je úzkostná porucha projevující se strachem z vody (více viz. příslušný článek).

 

Příčiny: Příčinou vzniku hydrofobie je neléčená vzteklina, což je infekční virové onemocnění přenášené na člověka typicky kousnutím nemocného zvířete. Neléčená vzteklina postihuje centrální nervový systém (zánět mozku) a je prakticky vždy smrtelná.

 

Projevy: Hydrofobie souvisí s postižením mozku u vztekliny. V pokročilejších fázích nemoci se objevuje narušení inervace polykacích svalů a tím se výrazně zhoršuje polykání. Při pokusu polknout vodu (či jiné tekutiny) se pak objevuje pocit strachu a paniky. Stav je spojen s nadměrným sliněním a žízní. Zvýšená tvorba slin s nemožností je spolknout zvyšuje riziko přenosu infekce kousnutím, protože sliny obsahují velké množství virových částic. Hydrofobie nebyla pozorována jen u člověka, ale i u ostatních nakažených savců, například u psů.

 

Diagnostika a léčba: Diagnóza je jasná při klinických obtížích u jedince s podezřením na vzteklinu. Léčba není možná, ostatně hydrofobie je pouze příznak a nikoliv vlastní choroba.


Zdroje
https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=26232
http://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/rabies

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů