Tento text je věnován situacím, kdy se určitá dosažená tělesná výška začne postupem života snižovat. Je to v podstatě běžný nález, nicméně určité chorobné stavy mohou být se snížením tělesné výšky spojeny.
Příčiny:
1. Svalové příčiny – S narůstajícím věkem dochází k ochabnutí svalů a vazů páteře, kromě toho dochází k poklesu objemu svalové hmoty. Svalový aparát již neudrží páteř vzpřímenou a to stojí člověka minimálně několik centimetrů výšky.
2. Snížení meziobratlových plotének – Meziobratlové ploténky jsou pružné vazivové „destičky“, které jsou uložené mezi obratlovými těly a zajišťují dobrou hybnost páteře. Opět s věkem dochází k degeneraci plotének, ztrátě pružnosti a k jejich zužování. Důsledkem je snížení hybnosti páteře a zmenšení tělesné výšky.
3. Postižení obratlů – Ke zmenšení tělesné výšky dochází při vícečetných zlomeninách obratlů. Ty jsou nejčastěji kompresivní, tj. jsou způsobené zhroucením obratle vlastní vahou a vahou zbytku páteře. Nejběžnější příčinou je snížená hustota kostní hmoty při osteoporóze, ovšem je nutno myslet i na další příčiny patologických zlomenin (zejména mnohočetný myelom a metastázy jiných zhoubných nádorů).
Diagnostika: Páteř je vhodné vyšetřit rentgenem, při nálezu zlomenin obratlů by mělo být provedeno některé z dalších vyšetření, jako je scintigrafie skeletu nebo CT vyšetření daného úseku páteře. V krevních náběrech je možno vyšetřit přítomnost nadbytečných bílkovin při myelomu a osteoporózu diagnostikujeme pomocí denzitometrie.
Prevence: Základem prevence je včasná diagnostika a léčba osteoporózy a dostatečná fyzická aktivita, která zmenšuje riziko oslabení svalového aparátu páteře.
Léčba: Při zlomeninách obratlů lze předepsat bederní pás nebo jiný podpůrný prostředek. Pokud jsou zlomeniny obratlů způsobeny jakýmkoliv dalším onemocněním, je důležité léčit tuto chorobu (je-li to ovšem možné).
Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.webmd.com