Zlomenina nosu je poměrně častým typem poranění při úrazech hlavy a obličeje. Zlomení nosu je značně bolestivé a často nepříjemně krvácí.

 

Příčiny

K poranění typicky dochází působením mechanické síly zepředu nebo z boku na obličej, zlomený nos je typickou součástí rvaček, boxerských zápasů a autonehod u nepřipoutaných lidí po úderech do volantu a palubní desky.

 

 

Projevy

Zlomený nos bolí a vzhledem k poškození sliznice začne obvykle krvácet. Okolí nosu oteče, je bolestivé na pohmat a v podkoží se může vytvořit modřina. Dýchání nosem může být úplně znemožněno deformací a otokem, postižený pak dýchá ústy.

 

 

Diagnostika

Na zlomeninu má podezření každý zkušenější ortoped u pacienta s výše zmíněnými příznaky po poranění obličeje. Zlomeninu může ukázat rentgen obličeje, při větších poranění a při nejasnostech může být doplněno CT vyšetření.

 

 

Léčba

Nezávažné zlomeniny nosních kůstek mohou být pouze sledovány, základem terapie je v tomto případě chlazení a podávání léků proti bolesti. Některé zlomeniny vyžadují ruční navrácení zlomených kostí do správného stavu (tzv. manuální repozice) s fixací a určité složité zlomeniny nosu kombinované se zlomeninami dalších obličejových kostí vyžadují chirurgické řešení. Těžké formy zlomenin v této oblasti mohou zanechat trvalé kosmetické následky.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů