Zánět nehtového lůžka se odborně označuje jako paronychium. S tímto bolestivým stavem lidé nejčastěji navštěvují chirurgickou ambulanci.

 

Příčiny: Zánět se objevuje na okraji nehtu v měkké tkáni tvořící nehtové lůžko. Stav může vzniknout bez jasné příčiny, někdy předchází neodborné stříhání nehtu, poranění, nebo zarůstání nehtu. Vyvolávajícími činiteli jsou nejčastěji bakterie, paronychium může mít nicméně i plísňový původ. Vyšší riziko vzniku zánětu nehtového lůžka mají lidé s oslabenou imunitou.

 

Projevy: V místě vzniku zánětu dojde k zarudnutí kůže a otoku, na pohmat je kůže teplá. Prst začne vcelku pochopitelně nepříjemně bolet, může z něj vytékat hnis.

 

Diagnostika: Zánět nehtového lůžka je vidět na první pohled, u pokročilejšího zánětu se někdy provede rentgen prstu. Aby se vyloučilo, že je zánětem postižená kost daného prstu (osteomyelitida).

 

Léčba: Hnisavé bakteriální infekce se léčí pomocí antibiotik, někdy je ovšem nutné provést chirurgický zákrok v místním znecitlivění, zanícené místo otevřít a hnis vypustit. Bez léčby může i zprvu malý zánět postoupit hluboko do tkání, napadnout celý prst a hluboké prostory v dlani.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů