Zánět nehtového lůžka se odborně označuje jako paronychium. S tímto bolestivým stavem lidé nejčastěji navštěvují chirurgickou ambulanci.

 

Příčiny

Zánět se objevuje na okraji nehtu v měkké tkáni tvořící nehtové lůžko. Stav může vzniknout bez jasné příčiny, někdy předchází neodborné stříhání nehtu, poranění, nebo zarůstání nehtu. Vyvolávajícími činiteli jsou nejčastěji bakterie, paronychium může mít nicméně i plísňový původ. Vyšší riziko vzniku zánětu nehtového lůžka mají lidé s oslabenou imunitou.

 

Projevy

V místě vzniku zánětu dojde k zarudnutí kůže a otoku, na pohmat je kůže teplá. Prst začne vcelku pochopitelně nepříjemně bolet, může z něj vytékat hnis.

 

Diagnostika

Zánět nehtového lůžka je vidět na první pohled, u pokročilejšího zánětu se někdy provede rentgen prstu. Aby se vyloučilo, že je zánětem postižená kost daného prstu (osteomyelitida).

 

Léčba

Hnisavé bakteriální infekce se léčí pomocí antibiotik, někdy je ovšem nutné provést chirurgický zákrok v místním znecitlivění, zanícené místo otevřít a hnis vypustit. Bez léčby může i zprvu malý zánět postoupit hluboko do tkání, napadnout celý prst a hluboké prostory v dlani.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů