Zakalená moč je poměrně častý příznak, který značí onemocnění močových cest. Jaké mohou být její příčiny?

 

Příčiny:

1. Dehydratace – Při dehydrataci se snižuje množství vylučované moči a dochází ke zvýšení koncentrace látek, které jsou v ní rozpuštěny. Moč je tmavší a zakalí se.

 

2. Infekce močových cest – Infekce je zřejmě nejčastější příčinou zakalení moče. Moč obsahuje mrtvé bakterie, buňky sliznice a bílé krvinky, u těžších infekcí jde přímo o hnisavou tekutinu.

 

3. Gynekologický výtok – U žen může být moč kontaminována gynekologickým výtokem, jehož nejčastější příčinou jsou záněty pochvy. Původcem mohou být bakterie a kvasinky, speciálně je nutno zmínit různé bakteriální pohlavně přenosné nemoci (např. kapavka).

 

4. Bílkovina v moči – Větší množství bílkoviny v moči může způsobit její zakalení a kromě toho může moč více pěnit. Více o příčinách, projevech a důsledcích přítomnosti bílkoviny v moči najdete v příslušném textu.

 

5. Nadbytek fosfátů v moči – Při vysokém příjmu fosfátů v potravě se do moči vylučuje větší množství fosfátových krystalků, které mohou způsobit viditelné zakalení moči.

 

Diagnostika: Základem je vyšetření moči, které může zahrnovat orientační vyšetření proužky, vyšetření močového sedimentu a případně mikrobiologické vyšetření. Množství bílkoviny v moči můžeme nejlépe zhodnotit ze vzorku 24hodinového sběru moči. Při podezření na gynekologické infekce u žen je doporučeno provést i gynekologické vyšetření.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů