Vypadávání zubů je poměrně normální proces, pokud se týká dětského věku a mléčných zubů. U dospělých lidí je ztráta chrupu spojena s vyšším věkem a celkovou degenerací složitého aparátu, který ukotvuje zuby v dásni. Kromě toho může zvýšené vypadávání zubů přímo souviset s některými chorobnými stavy.
Kotvící aparát zubu se označuje jako parodont a zahrnuje kostěné lůžko, dáseň, kostní cement a vazivová vlákna. Všechny tyto složky se řadí k pojivové tkáni a závisí na její kvalitě.
Příčiny
1. Mléčné zuby u dětí – Mléčné dočasné zuby se začnou objevovat mezi 6. měsícem a 6. rokem života. Postupně pak vypadávají a jsou nahrazovány trvalým chrupem. Zajímavé je, že u některých lidí nemusí mléčné zuby vypadnout a na rentgenu pak najdeme trvalé zuby schované v hloubce pod mléčnými zuby uvnitř dásní.
2. Úrazy – Nejčastěji dochází k poranění zubů při přímých úderech vedených do obličeje. Zuby se mohou přímo zlomit, nebo dojde k poškození parodontu a zub vypadne. Vzhledem k bohatému prokrvení má taková rána tendenci nepříjemně krvácet.
3. Parodontóza – Parodontóza znamená zánět kotvícího aparátu zubu. Většinou souvisí se zánětem dásní, hromaděním plaku, nedostatečnou ústní hygienou a kazivostí zubů. Neléčená parodontóza je důležitým důvodem pro ztrátu chrupu.
4. Nedostatek vitaminu C – Vitamin C je sloučenina nepostradatelná pro správnou stavbu pojivové tkáně. Těžký nedostatek vitaminu C vede narušení pevnosti drobných krevních cév se vznikem četných modřin, petechií a také k vypadávání zubů. Takto pokročilý nedostatek vitaminu C označujeme jako kurděje.
5. Osteoporóza – Odvápňování kostí postihuje i kostěné lůžko parodontu a zhoršuje stabilitu ukotveného zubu, čímž se zvyšuje riziko jeho vypadnutí.
6. Pokročilý věk – S věkem dochází k celkové degeneraci pojivové tkáně a postižen je i kotvící aparát zubu. Proto se se ztrátou chrupu setkáváme u starých lidí.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.nidcr.nih.gov