Unciformní krize je neurologický termín, který popisuje charakteristické halucinace typicky související s některými typy epileptických záchvatů. Slovo unciformní (nebo též unkální) odkazuje k části mozku označované jako uncus [unkus] gyri parahippocampalis. Tato oblast je v těsné blízkosti hipokampu a mozkového centra pro čich.

 

Příčiny: Unciformní krize vzniká při dráždění zmíněné mozkové části známé jako uncus. Zřejmě nejtypičtější příčinou jsou epileptické záchvaty, které vznikají právě této oblasti. Podobně, i když méně často, může unciformní krize vzniknout na základě poškození dané mozkové oblasti nádorem, mozkovou mrtvicí nebo útlakem při nitrolebním přetlaku.

 

Projevy: Vzhledem k velmi úzkému anatomickému vztahu s centrem čichu se unciformní krize projevuje různými bizarními čichovými halucinacemi, které jsou pro většinu lidí spíše nepříjemné. Relativně časté je zdání zápachu spálené gumy, které může následováno dalšími příznaky epileptického záchvatu.

 

Diagnostika: Člověk je obvykle vyšetřen neurologem, součástí vyšetření je provedení některé ze zobrazovacích metod mozku (CT vyšetření, magnetická rezonance) a EEG. Je důležité vyloučit organická onemocnění mozku v místě uncu a případně potvrdit přítomnost epilepsie.

 

Léčba: Terapie spočívá ve vyřešení vyvolávající příčiny, je-li to ovšem možné. Vzhledem k úzkému vztahu k epilepsii je v případech jejího prokázání ideální metodou léčby podávání antiepileptik, která brání opakování záchvatů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů